ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ БІЗНЕСУ ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ У 2022 РОЦІ.
У липні 2022 року, на платформі Дія.Бізнес було опубліковано дослідження щодо впливу військового стану на діяльність бізнесу в областях України. Згідно дослідження 33% регіональних підприємств на той час спостерігали приріст у діяльності, 50% підприємств зазначили про спад у роботі та 17% підприємств зазначили, що працюють частково.
Індекс активності бізнесу у Житомирській області станом на вересень 2022 року становив 33,33%, що відповідає середньому показнику по Україні (33,9%), та є одним з найвищих серед областей України[1]:
- Волинська область – 44,29%
- Сумська область – 37,5%
- Івано-Франківська область – 36,77%
- Вінницька область – 34,02%
- Дніпропетровська область – 33,59%
- Житомирська область – 33,33%
У січні 2023 року, ми провели опитування серед регіональних МСП щодо проблем діяльності бізнесу під час військового стану. В опитуванні взяли участь 45 підприємств із 13 громад області (участь у опитуванні пропонувалось взяти всім громадам області).
В опитуванні взяли участь підприємці різних галузей виробництва. Найбільш представленими стали галузі: торгівлі, металообробки, сільського господарства та харчової промисловості, текстильної промисловості.
83,3% опитаних підприємців зазначили, що із початком широкомасштабних військових дій їх прибуток скоротився, 14,3% опитаних зазначили, що прибуток не змінився, і лише 2,4% повідомили про приріст прибутків. При цьому, приріст у прибутках спостерігається у сфері ремонту та обслуговування автотранспорту. Найбільше скорочення прибутків відбулося у сферах роздрібної торгівлі, поліграфії та хлібобулочного виробництва. В основному причинами такої тенденції є перебої з електроенергією, що зменшує обсяги виготовлення продукції хлібобулочних виробництв, скорочує робочі години та ускладнює процес касового обслуговування точок роздрібної торгівлі та поліграфічних послуг.
За результатами опитування, основними проблемами розвитку підприємництва в області під час війни стали:
- зменшення попиту на продукцію/скорочення продажів (35,5%)
- перебої з електро-, тепло-, водо-постачанням (21,2%)
- зростання цін на сировину/нехватка сировини (19,7%)
- проблеми з логістикою (5,5%)
Також, підприємці повідомляли про:
- проблеми контрольно-касового обслуговування МСП (4,5%)
- нехватку оборотних коштів (2,4%)
- нехватку коштів для виплати відсотків за кредитами (2,4%)
Серед окремих специфічних проблем варто зазначити також про відтік кадрів з підприємств, що вимагає від підприємців набирати новий кваліфікований персонал або організовувати перекваліфікацію існуючих кадрів.
ГРАНТОВІ ПРОГРАМИ ТА ІНІЦІАТИВИ ДЛЯ ПІДТРИМКИ МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ
Державна програма «єРобота»
Результати державної грантової програми «єРобота» у Житомирській області: 95 схвалених заявок на загальну суму 21,8 млн. грн., тобто у середньому по 230 тис. грн кожен. В загальному заявники мають створити 229 робочих місць. З прийнятих заявок, 60% від юридичних осіб із досвідом підприємницької діяльності та 40% від підприємців-початківців[2].
ПРОЕКТИ МІЖНАРОДНО-ТЕХНІЧНОЇ ДОПОМОГИ ДЛЯ ПІДТРИМКИ ЕКОНОМІЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ГРОМАД ТА СПІВПРАЦІ З БІЗНЕСОМ
Програма «U-LEAD з Європою»
В межах ініціативи «Громада, дружня до бізнесу. Інструменти сприяння бізнесу в громадах», що реалізовує громадська організація «Клуб Ділових Людей Україна» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» було розроблено інвестиційні паспорти Радомишльської, Малинської та Пулинської територіальних громад Житомирської області.
Крім того, у 2022 році U-LEAD надає підтримку Бердичівській, Хорошівській, Брусилівській та Овруцькій громадам у розробці інвестиційних паспортів.
Також, у Радомишльській громаді реалізовано проект «Інвестуй у Радомишльську громаду: інвестиційний паспорт для американського партнера» за підтримки Посольства США в Україні, в межах якого було створено інвестиційний геопортал громади (https://radmr-gis-radomyshl.hub.arcgis.com/) та створено бізнес-хаб у місті Радомишль, який надає консультації бізнесу громади. У 2022 році, за консультування та підтримки бізнес-хабу було розроблено 12 бізнес-планів, які подані на державну програму «єРобота», з них 10 заявок отримали фінансування на загальну суму 2,2 млн. грн.
Програма EU4Business: «Конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП»
У рамках проєкту EU4Business: «Конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП»[3], що виконується Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ Житомирською територіальною громадою отримано матеріально-технічне забезпечення у вигляді: офісних ноутбуків, багатофункціональних пристроїв, радіостанцій, Wi-Fi-роутерів, універсальних портативних зовнішніх батарей (акумуляторів), радіостанцій, GPS-навігаторів на загальну суму майже 600,00 тис грн[4]. Також, в межах проекту у Житомирі створено коворкінг для внутрішньо переміщених осіб[5].
Партнерами проекту є також Звягельська територіальна громада, яка у 2022 році долучилась до низки міжнародних заходів із промоції економічного потенціалу громади, зокрема конференція «Наукове Підляшшя – інтернаціоналізація підляських малих та середніх підприємств», яка відбулася 29-30 листопада 2022 року у м. Ломжа (Польща)[6] та Словацько-український бізнес-форум зі сталого розвитку, який відбувся 13-14 жовтня 2022 року в місті Банська Бистриця, Словаччина[7]. Всі ці заходи спрямовані на промоцію економічного та інвестиційного потенціалу громади та Житомирської області в цілому, а також сприяють налагодженню нових форматів співпраці та бізнесових контактів громади та регіонального бізнесу з міжнародними партнерами.
[1] Джерело. Дія.Бізнес: https://business.diia.gov.ua/uploads/4/24573-stan_ta_potrebi_biznesu_v_umovah_vijni_rezul_tati_opituvanna_u_veresni.pdf
[2] Джерело. Житомирська обласна служба зайнятості: https://www.facebook.com/ztocz/posts/pfbid0eJxK9MvQVisxS9H2xiH3bh7XctiYLfHAn7n6DZsvefvoAuAF5DUZLo1u1ins71p6l
[3] Джерело: https://zt-rada.gov.ua/?pages=15162
[4] Джерело: https://zt.20minut.ua/Podii/zhitomirska-teritorialna-gromada-otrimala-materialno-tehnichnu-pidtrim-11704489.html
[5] Джерело: http://sk1.tv/news/98431.html
[6] Джерело: https://info.nvrada.gov.ua/nalagodyly-vzayemodiyu-iz-dobrovolczyamy-polku-kastusya-kalynovskogo/
[7] Джерело: https://info.nvrada.gov.ua/pozachergove-zasidannya-miskoyi-komisiyi-z-pytan-tehnogenno-ekologichnoyi-bezpeky-ta-nadzvychajnyh-sytuaczij-5/