Геоінформаційні системи, діджиталізація та управління активами громади

Для керівництва кожної громади та міста актуальними є питання покращення добробуту громадян, пришвидшення та забезпечення публічності прийняття рішень у галузі землеустрою, будівництва, розподілу коштів, одержання інвестицій, забезпечення безпеки та комфорту життя в громаді.

Повертаючись до поняття «діджиталізації», термін з великим відривом очолив список найвідвідуваніших слів словника, а кількість його переглядів зросла на 1,535% у порівнянні з минулим роком. Неологізм, який увійшов в українську мову лише кілька років тому, є транслітерацією англійського digitalization та означає зміни в усіх сферах суспільного життя, пов’язанні з використанням цифрових технологій. Слово являє собою спрощену форму більш точного терміну «цифрова трансформація» та є проявом глобальної цифрової революції.

Одними з таких прикладів, які вдало демонструють позитивну динаміку впровадження даних рішець є компанія MagneticOne Municipal Technologies, яка пропонує новий рівень управління територією завдяки використанню геоінформаційних систем.

Адже, у час діджиталізації, управління активами громади має бути автоматизованим, прозорим та комфортним. Для цього керівник громади повинен володіти усіма можливими даними про ресурси громади. На сьогодні не вся інформація є оцифрованою та ще й зберігається у різних держструктурах, що значно ускладнює процес роботи та прийняття рішень. Одним із способів полегшення та автоматизації роботи керівництва громади є впровадження Геоінформаційної системи для управління активами ОТГ та інших рішень на базі геоінформаційних систем.

Геоінформаційна система (ГІС) – це програмний продукт, що забезпечує можливість збереження, обробки, аналізу та відображення просторових та інших, пов’язаних з ними, даних про об’єкти та процеси на певній території.

ГІС для управління ОТГ дозволяє залучати громадськість до розпорядження землями громади та сприяє прозорості шляхом загального доступу до повної інформації про територію.

Використання Геоінформаційної системи зможе вирішити низку поточних проблем територіальної громади, таких як:

– Невизначеність меж територій, підконтрольних ОТГ та незаконне використання безхазяйних лісів й територій шляхом обліку та контролю за кожним гектаром землі;

– Неможливість планування розподілу та використання земельних ресурсів завдяки постійному доступу до повної інформації про певну територію;

– Відсутність зацікавлення зі сторони інвесторів – використання ГІС передбачає виділення інвестиційно привабливих ділянок та відображає повну характеристику об’єктів, доступних для інвесторів;

– Втрата надходжень до місцевого бюджету від несплати податків – система дозволяє вести облік сплати земельного податку, контролювати боржників та синхронізується з бухгалтерією.

– Забруднення земель та неналежний нагляд за меліоративними системами – система електронних звернень дозволяє контролювати стихійні сміттєзвалища та незаконні роботи;

– Дорогий та тривалий ремонт застарілих інженерних комунікацій – ГІС інженерних мереж відображає усю інженерну мережу на карті з детальною інформацією про останній ремонт на кожній ділянці;

– Відсутність туристів у історичних місцях – прокладені у ГІС туристичні маршрути по привабливих об’єктах громади дозволяють зацікавити чимало туристів.

– Оперативний доступ до усієї землевпорядної документації дозволяє значно пришвидшити прийняття обґрунтованих рішень. Геоінформаційна система виступає єдиною точкою доступу до усієї містобудівної документації та виключає важку роботу з десятками паперових карт.

Беззаперечні переваги використання ГІС для управління ОТГ:

  • Доступність – детальні й актуальні дані про територію завжди готові до перегляду за наявності Інтернету;
  • Швидкість – ГІС забезпечує легкий та миттєвий пошук необхідних даних;
  • Зручність – веб-ресурс заміняє сотні паперових документів;
  • Прозорість – усі мешканці ОТГ мають доступ до актуальних даних про стан та обмеження території;
  • Автоматизація – зменшуються трудовитрати, оскільки дані зберігаються та обробляються комп’ютером;
  • Відкритість – доступ до актуальної інформації про стан території сприяє залученню інвесторів.

Збір усієї документації про земельні ресурси, дороги, інвестиційні об’єкти тощо і як наслідок впровадження Геоінформаційної системи управління територіальною громадою готове розв’язати болючі проблеми сучасного керівника ОТГ.

Звичайно даний напрямок лише набирає обертів на теренах України і вимагає прискіпливого опрацювання. Проте звертаючись до досвіду наших Європейських партнерів стає зрозумілим, що без прозорості та доступності даних настання зрушень у житті громади та містах практично не можливо.

Більше про діджиталізацію тут: https://evergreens.com.ua/ua/articles/business-digitalization.html

А щодо закордонного досвіду: http://finukr.org.ua/docs/FU_18_07_050_uk.pdf

Більше про Геоінформаційну систему територіальної громади можете знайти на їхньому сайті – https://bit.ly/2CtQCSM та про Геопортал містобудівного кадастру – https://bit.ly/3hpRUwB

Приклад впровадження геопорталу містобудівного кадастру Тернопільської міської ОТГ – https://bit.ly/2Edhbw1

Демонстраційна версія Геоінформаційної системи територіальної громади – https://bit.ly/32N1Yvx

Меню