Як рейтинги впливають на імідж регіону. Навіщо брати участь у конкурсах.

Як рейтинги впливають на імідж регіону. Навіщо брати участь у конкурсах.

Заходи щодо покращення своєї рейтингової позиції (або участь уперше в рейтинговому конкурсі) – це діяльність, спрямована на покращення якості, підняття мотивації та винагородження активності працівників, аналіз даних, що надаються рейтингами для виявлення сильних і слабких сторін, створення команд спеціалістів, що здійснюють аналіз результатів рейтингів і нагляд за процедурою подання заявок на участь у рейтингах, зміцнення тих напрямів діяльності, у яких передбачають, що рейтинги засвідчать наявність недоліків.

Таке визначення рейтингів дають польські експерти та науковці.

А от українські фахівці вважають, що рейтинги – це важливий, але не універсальний чинник в управлінні. Вони відіграють важливу іміджеву роль на національному і міжнародному рівнях, а також є одним із інструментів, що дає можливість оцінити свої сильні й слабкі сторони та здійснювати бенчмаркінг і моніторинг (зокрема внутрішній аудит) динаміки розвитку різних напрямів своєї діяльності, особливо тих, які є основою при оцінюванні.

Насправді, обидві думки слушні та мають місце на існування. Більше того – при грамотному використанні будь-якої теорії можна отримати гарні результати.

З огляду на вищесказане можна зрозуміти, що участь у рейтингу в розрізі іміджевої складової може як покращити її, так і погіршити. Тож, якщо приймати участь у подібних конкурсах і мати на меті покращення іміджу, варто бути дуже впевненими у своїх силах.

Наприклад, Україна за індексом економічної свободи посіла 134 місце (за версією щорічного звіту Economic Freedom of the World). Як це впливає на імідж країни та про що це говорить? Головні претензії до України – це недостатній захист прав власності і заплутана податкова система. Ці показники сильно тягнуть країну вниз. Через це люди не хочуть інвестувати в нашу країну. Тому що в будь-який момент прокуратура, суди, міліція, хто завгодно може просто накинутися і відібрати у власника те, що він заробив.

Вважається, що в нашій державі одна з найскладніших податкових систем у світі. Такі міжнародні рейтинги – це не марна річ. Тому що чим вище знаходиться країна в такому рейтингу економічних свобод, тим вище її добробут, тим більше заробляють люди, зростає валовий внутрішній продукт країни, і країна стає багатшою.

Імідж України від такого рейтингу не виграв, але чітко видно слабкі сторони, які потрібно всерйоз і системно реформувати. Відповідно, після чого країна зможе підняти свій рейтинг, що тягне за собою не тільки імідж, але і потік іноземних інвестицій.

Рейтинг Doing Business так само допомагає зробити висновки про власну економічну стратегію, створити нові прогнози, обирати шляхи ведення бізнесу. Doing Business дає можливість оцінити легкість ведення бізнесу за 10 основними показниками та дозволяє порівнювати країни між собою. В ході створення рейтингу до уваги беруться вимірювані показники, які дозволяють чітко окреслити реальні покращення в регуляторній системі країни. І було би блюзнірством не використовувати результати щорічного дослідження, яке дозволяє виміряти якість регуляторного середовища.

Існують дослідження, що підтверджують позитивний зв’язок між позицією країни в рейтингу та прямими іноземними інвестиціями, які так необхідні Україні. І покращення позицій в Doing Business є позитивним сигналом для інвесторів, які обирають між різними країнами, наприклад, майданчик для нового виробництва.

Однак, варто пам’ятати, що рейтинг не визначальний і не ключовий фактор при виборі продукту/країни/регіону для інвестування/бізнесу/життя/туризму/тощо. Це швидше допоміжний індикатор якості та підходу до справи.

Замість підсумку, варто зазначити, що перш, ніж приймати участь у певному рейтингу варто звернути увагу на організатора, кількість та якість учасників, строки оцінювання, прописані чіткі, об’єктивні та вимірювані показники, відповідність даних, що подаються, дійсності, а також чіткі класифікації, за якими компанія/країна/громада допускається до участі у рейтингу.