БРЕНД РЕГІОНУ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАЛУЧЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙ

БРЕНД РЕГІОНУ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАЛУЧЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙ

Бренд або брендинг територій - інструмент, який дозволяє утримувати вже існуючих і залучати нових мешканців, туристів та інвесторів. Багато міст і регіонів за кордоном вже давно і успішно використовують цей інструмент для економічного та соціального зростання.

Проте, не всі однаково ефективно використовують цей інструмент. Деякі регіони діють по віянню моди, не розібравшись у проблематиці, що зводить їх зусилля практично нанівець. Корінь проблем - у помилковому розумінні бренду території як такої собі «красивої картинки» для залучення туристів.

По-перше, основна частина роботи по розробці бренду – це не «гарна картинка», а складний процес аналізу сильних і слабких сторін територій щодо конкурентів, процес виявлення ідентичності, залучення та узгодження суперечливих інтересів стейкхолдерів.

По-друге, туристи - це далеко не єдина, а часто не найважливіша цільова аудиторія брендингу. Успішні міста часто фокусують свою увагу на активній участі місцевих жителів у розбудові міста чи регіону, консолідації локальних спільнот або на залученні інвесторів.

Брендинг території не головний, але суттєвий елемент у залученні інвестицій у розвиток регіону. А такі фактори, як імідж і репутація, набирають все більшої ваги при прийнятті рішень про вибір місць для інвестування.

Світова тенденція свідчить: конкуренція серед міст, які прагнуть продемонструвати свій унікальний потенціал майбутнім гостям - бізнесменам, студентам, талановитим людям, - зростає. В основі цієї тенденції лежить бажання показати порівняльні переваги територій, об’єднати мешканців навколо однієї ідеї, але з кількома меседжами для різних цільових груп.

Всі сучасні міста - і великі, і малі - вступили в конкуренцію з територіями і організаціями, розташованими на іншому кінці світу. Вона охопила світ пошук талановитих працівників, вигідних умов і доступу до нових ринків включив навіть невеликі містечка в зону видимості радарів глобальних корпорацій. При цьому туристи з різних країн стали перебірливими. Вони все частіше відмовляються від традиційних місць відпочинку і вибирають маловідомі місця у країнах, що розвиваються, місця які мають свою унікальну «родзинку», єдину на весь світ.

Це нове явище означає, що амбітні міста, формуючи уявлення про себе, повинні діяти проактивно, займатися персональним стратегічним позиціонуванням і маркетингом. Щоб досягти успіху, лідери міст, виходячи за рамки традиційних підходів, застосовують технології брендингу, що вважалися раніше прерогативою комерційних продуктів.

Прикладами успішних брендингових кампаній міст є Единбург (Шотландія), Париж (Франція), Сеул (Південна Корея). Цим містам вдалося тісно поєднати бренд країни з брендом міста.

Думки і асоціації, які ми пов'язуємо з назвою міста, мають величезну фінансову, політичну і соціальну цінність. Лише деякі глави адміністрацій замислюються про те, який вплив надає на імідж і репутацію їх міст кількість робочих місць, комерційних підприємств та інших організацій. На жаль, важливість цього чинника часто недооцінюється і не регулюється. Його рідко вимірюють і ніколи не включають в підсумковий звіт або оцінку діяльності мера, сіті-менеджера або обраного голови міста. Рівень визнання територіальної одиниці безпосередньо впливає на стан туризму, економічне зростання, престиж міста і повагу до нього. Тому дуже важливо мати план розвитку, управління і захисту такого цінного міського активу.

Дослідники відзначають, що бренди міст стикаються з масою політичних і громадських перепон. Таке рідко трапляється зі споживчими брендами. Бренд міста повинен витримати випробування часом, громадськими дебатами, політичною критикою, увагою з боку ЗМІ, а так само дослідженнями, проведеними маркетинговими партнерами.

Щоб створити сильний бренд міста, потрібен цілий набір атрибутів, яка має місто, і на базі яких можна сформулювати позитивний імідж. Вдалим досвідом поєднання таких атрибутів та стратегії розвитку бренду можна назвати Аккру (Гана), Барселону (Іспанія), Куала-Лумпур (Малайзія).

Проте, наразі немає готового рецепту приготування цього «пирога», і у кожної «господині» він виходить унікальним, зі своїми «родзинками». Тому, практика, креативність, залучення до процесу місцевого бізнесу, креативного класу вітаються. Але якщо не вийде з першого разу, вдруге обов’язково буде краще!