Артем Сачук: залучення інвестицій — довга марафонська дистанція

225
Артем Сачук: залучення інвестицій — довга марафонська дистанція

Агенція регіонального розвитку Житомирської області працює вже більше 2 років. Чи можна дати оцінку - що вдалося реалізувати із задуманого, а що - потребує переосмислення і доопрацювання?

Звісно, за два з половиною роботи вже можна робити певні висновки. У сучасних умовах брати нові рубежі в інвестиційній діяльності не просто.

Тут є декілька моментів. По-перше, ми з самого початку створили ефективну і дієздатну структуру самої Агенції. По-друге, це, безумовно, команда, яка сьогодні працює. Кожен не просто професіонал у своїй справі, але й командний гравець. Тому ми можемо запропонувати своїм клієнтам повноцінну розробку проекту, супроводження проектів на будь-якому етапі, до кожного практикуємо індивідуальний підхід.

Основна база та ідеологічні засади роботи – відкрита, оперативна робота, спрямована на позитивний результат. Крім того, ми відкриті та готові ділитися власним досвідом з колегами з інших регіонів, а також переймати досвід інших. Головне – виробити єдиний механізм роботи з інвесторами на всій території України.

Усі ми чули про об`єднані територіальні громади, які вже вступили в новий етап свого існування. Громади отримали повноваження на розпорядження власними ресурсами, а також на залучення зовнішніх ресурсів. Ми займаємося тим, що активно розробляємо комплекс інвестиційних пропозицій для ОТГ.

У роботі Агенції не обійтися без партнерів – наразі ми тісно співпрацюємо з проектом ЄС «U-LEAD», БФ «Міжнародна асоціація підтримки України», з якими вже провели та готуємо спільні заходи.

Кого з інвесторів вдалося вже залучити в регіон? Це переважно іноземні чи все таки внутрішні інвестиції?

За минулий рік організовано велику кількість візитів інвесторів в область, як українських, так і іноземних. Не вдаючись у подробиці скажу, що це клопітка робота. І не завжди дає той результат, на який ми розраховуємо.

Проте, позитивні рішення є, а саме підписані меморандуми про створення гідроелектростанції в Новоград-Волинському районі, цегельного заводу у Брусилівському районі, норкової ферми у Коростишівському районі. Ми супроводжуємо інвестора на всіх стадіях інвестиційного процесу – від розробки бізнес-плану до повноцінного старту підприємства. Тільки іноземних інвестицій ми залучили понад 4,5 млн. доларів. В цілому, інвестори приходять як з України, так і з-за кордону, 50/50.

Звичайно є ще і ті, хто не прийняв остаточне рішення щодо інвестування в наш регіон.

Опишіть портрет інвестора, який звертається за послугами.

Це переважно люди після 40 років, які вже мають досвід реалізованих проектів і які мають бізнес або мали його в минулому. Більшість вже мають багато проектів. Це досвідчені підприємці, які чітко розуміють, що вони хочуть створити.

Чи можемо ми розраховувати на гучні заяви про нові інвестиційні проекти у найближчий час?

Зараз йде низка перемовин з кількома інвесторами. Наскільки їх задовільнять ті продукти, які пропонуються для інвестування — покаже час. Є висока ймовірність гучних підписань.

Які аргументи найчастіше використовуються, щоб довести привабливість Житомирщини для інвесторів?

Щоб прийняти рішення розміщення виробництва на території нашого регіону, будь-який інвестор проводить моніторинг соціально-економічних умов, у яких він працюватиме. Наша область багата на кадровий потенціал. Крім того, який інвестор відмовиться від такого вдалого географічного розташування? Ми пропонуємо певну систему роботи по підтримці інвестора, яку вдалося за рік сформувати. Це співпраця на загальнодержавному та на місцевому рівнях.

Які інструменти можуть полегшити чи вже полегшують інвесторам доступ до необхідної інформації на етапі визначення регіону для інвестицій?

У нас є власна стратегія поширення інформації, ми розробили певні інвестиційні матеріали й перше знайомство не потребує особистої присутності інвестора на нашій території. Якщо виникає інтерес, готується безпосередня зустріч, на якій можна обговорити більш предметно майбутні проекти. Такий підхід економить багато часу та сил усім учасникам перемовин.

На якій стадії функції Агенції вважаються виконаними, коли інвестор вже підписав договір і приступив до реалізації проекту?

Безумовно, наші партнерські стосунки продовжуються. Агенція виступає гарантом того, що зі сторони регіону всі зобов`язання будуть виконані. Скажу більше, наше завдання — забезпечити зелене світло на кожному кроці інвестора, який буде зроблений в рамках інвестиційної угоди.

Які завдання ставить перед собою Агенція з регіонального розвитку Житомирської області на цей рік?

Основна задача незмінна: забезпечити ріст інвестицій в економіку Житомирщини. У цифрах - у три рази покращити результат, який досягли у цьому році та залучити близько 15 мільйонів доларів інвестицій. Наша плідна співпраця з інвесторами, органами влади усіх рівнів обов`язково дасть високий результат і наступний рік буде набагато успішнішим. Маю надію, що з кожним роком ці успіхи будуть зростати у геометричні прогресії, бо насправді це довга марафонська дистанція.