Експорт на світові ринки: як і з чого почати?

1202
Експорт на світові ринки:  як і з чого почати?

Ні для кого не секрет, що при підписанні угоди з ЄС, Україна впевнено почала нарощувати експорт товарів до країн Європи, а також до ринків інших країн. Житомирська область також не стоїть на місці, і експорт товарів з кожним роком збільшується. Хоча за даними статистики 2019 року (з січня по травень), Житомирська область посідає 17 місце в рейтингу, але ми стрімко набираємо обертів і удосконалюємось. Найбільше всього товарів область експортує до країн: Білорусь, Німеччина, Італія, Польща, Румунія і Туреччина. Найпоширенішими товарами експорту являється:

  • деревина та вироби з деревини
  • текстильні матеріали та текстильні вироби
  • продукти рослинного походження
  • зернові культури
  • машини, обладнання та механізми
  • електротехнічне обладнання
  • вироби з каменю, гіпсу та цементу

Якщо Ви задаєтесь питанням з чого почати експорт продукції власного виробництва, зверніть увагу на наступні 10 кроків.

Крок 1: Можливості

Для виходу підприємства на експортний ринок в першу чергу необхідно детально оцінити свої можливості. Найперше – обсяг поставки. Необхідно провести аналіз потужності підприємства, щоб чітко розуміти, чи є сенс експорту товару взагалі, чи маєте необхідний обсяг продукції для поставки. Наступним фактором являється якість продукту – чи відповідає він потребам ринку та відповідним вимогам країни-імпортера. Ваш продукт повинен мати відповідні сертифікати.

Фінансові ресурси. Аналіз фінансових ресурсів потрібен для того, щоб розуміти чи є у вас можливості компанії швидко масштабуватись, можливість збільшувати персонал для розвитку експорту та навчати його, можливість відвідувати закордонний ринок і приймати участь у торгових виставках.

Крок 2: Потенційний ринок

Щоб вивчити потенційний ринок, підприємець повинен розуміти, хто є основним конкурентом на ринку. Доведеться вивчати демографічні тенденції ринку, об’єми збуту, щільність населення та географічну структуру ринку. Не залишайте поза увагою бар’єри та складності, можливі ризики.

Крок 3: Ціна

Перед початком перемовин з потенційними замовниками варто розібратись із ціною товару. Ціна повинна бути такою, щоб з часом була можливість утримати необхідний рівень прибутковості. Для визначення ціни необхідно розуміти базову ціну продукту, витрати на документацію, страхування, транспортування, визначити податки та збори, ціну роздрібного продажу.

Крок 4: Відповідність вимогам

Необхідно знати, що кожна країна має свої вимоги при продажу товару. Потрібно взяти до уваги момент зовнішнього вигляду товару – дизайну етикетки, необхідності перекладу інформації на упаковці, її формулювання, міцності та відповідності екологічним вимогам упаковки тощо.

Важливо: обов’язково проведіть інвентаризацію прав інтелектуальної власності. ЄС має низку ресурсів, щоб перевірити інформацію: база даних торгових марок та промислових зразків - www.tmdn.org.

Крок 5: Пошук партнерів

Щоб визначити канали реалізації, необхідно спочатку зрозуміти, яким чином буде здійснюватися продаж. Є два варіанти продажу – прямий або з використанням посередників. Найприбутковішим варіантом є прямий метод, але він потребує більших інвестицій фінансового ресурсу та часу.

При прямому методі ви самостійно здійснюєте продаж на цільовому ринку, що означає неодноразову участь у виставках та інших заходів.

Інший метод – звертаєтесь до імпортерів/дистриб’юторів, агентів, експортних трейдерів, торгово-промислових палат, бізнес центрів тощо.

Крок 6: Просування продукту

Дбайте про клієнтів! Важливо розуміти, що ваш товар повинен мати легкий доступ до публічної інформації. Найлегшим та найсучаснішим просування продуту є власний веб-сайт, на якому буде міститись актуальна інформація, переклад відповідною мовою, контакти для зв’язку. Також, шукати партнерів краще через електронні міжнародні та національні бази даних, де ви зможете безкоштовно розмістити інформацію про свій продукт (www.europages.com).

Не останнє місце займає просування продукту у соціальних мережах, де клієнт або замовник матиме можливість поставити запитання, отримати відповідну інформацію, переглянути каталог (наприклад: LinkedIn).

Крок 7: Підготовка до продажу

На цьому етапі вам необхідно ознайомитись з міжнародними торговими правилами. Визначити, які документи необхідні, і як довго товар буде йти до замовника. Найкраще виконати письмову експортну цінову пропозицію, до якої буде входити: ціна і умови постачання, опис товару, критерії до етикетування та пакування, дата відвантаження/прибуття товару, умови платежу. Якщо говорити про умови платежу, то важливо визначити, який механізм оплати максимально задовольнить інтереси обох сторін.

Крок 8: Документи

Від підприємства-експортера вимагається документація. Для цього є можливість залучити міжнародних експертів (https://www.effa.com/find-an-effa-agent/), або ж самостійно. Обов’язково вимагатиметься: рахунок-фактура, страхування, сертифікат походження. Якщо говорити про договір з міжнародним партнером, бажано, щоб угода була затверджена міжнародним юристом. Елементами угоди являються: територія угоди, ставка комісій, субагентів та дистриб’юторів, валюту, умови платежу, рівень відповідальності, цільові показники щодо обсягів продажу, частоту звітування та надання інформації споживачам, терміни. Також необхідно перевірити додаткові умови, якщо такі є.

Крок 9: Страхування

Варто розуміти, що під час транспортування часто виникають непередбачувані ситуації. Необхідно захищати себе від несплати, втрати або псування товарів. Тому, вам потрібно оформити страхування вантажу. Страхування перевезення можливо зробити через страхового брокера або експедиторську компанію. Страхування захистить вас і ваш товар від непередбачуваних ситуацій, подбайте про безпеку!

Крок 10: Репутація

Репутація важливий момент в експорті. Маючи з часом гарну репутацію ваш ринок збуту та об’єми прибутків будуть збільшуватись. Не забувайте підтримувати контакт із закордонними клієнтами, регулярно відвідуйте ринок. Перевіряйте транспортні компанії, щоб ваш товар надходив до клієнта вчасно і в гарному стані. Підтримуйте діяльність з просування продукції: проводьте рекламні зустрічі, відвідуйте торгові виставки, плануйте бюджети на рекламу. Погоджуйте план розвитку, контактуйте з іншими потенційними клієнтами ринку!

Агенція регіонального розвитку може полегшити проходження кожного з цих 10 кроків, підтримати ваше підприємство, масштабувати бізнес та стартувати на закордонний ринок.