МЕРЕЖА ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАРКІВ В ЖИТОМИРСЬКІЙ ОБЛАСТІ

339
МЕРЕЖА ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАРКІВ В ЖИТОМИРСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Ми усвідомлюємо, що для залучення виробників необхідно створювати якісні інвестиційні продукти, позиціонувати їх на ринку відповідно до конкурентних переваг регіону (логістика, доступ до природних ресурсів таких як земля, ліс, граніт тощо, наявність висококваліфікованих інженерних кадрів та більше 2500 ІТ-спеціалістів) і забезпечити якісний GR на всіх стадіях реалізації проекту (землевідводу, проходження оцінки впливу на довкілля, отримання дозволів на будівництво, підключення до електро- та газової мережі, каналізації та водогону, здача об’єкту в експлуатацію).

Як зазначено розробниками програми (депутати обласної ради Сергій Крамаренко, Віталій Ейсмонт, Сидір Кізін та директор установи «Агенція регіонального розвитку Житомирської області» Артем Сачук), мета полягає у моделюванні мережі індустріальних парків Житомирської області та визначення перспектив їх розвитку, як потужного інноваційно-технологічного утворення, що стимулюватиме інвестиційно-виробничу діяльність підприємств на локальній території та підвищить інвестиційну привабливість Житомирської області, допоможе у створенні та сприянні співфінансування розвитку інфраструктури індустріальних парків.

В рамках даної програми ми у 2019 році оберемо дві пілотні локації в Житомирській області (біля міст обласного значення, таких як Бердичів, Житомир, Коростень, Малин та Новоград-Волинський) розміром від 15 до 300 га (відповідно до вимог Закону України «Про індустріальні парки»), разом з міжнародними експертами програми U-LEAD та колегами з офісу Державної установи «UkraineInvest», оцінимо інвестиційну привабливість ділянок, технічну можливість та вартість підключення електроенергії, води та газу, проведемо геологію та геодезію, зробимо розгорнутий аналіз забезпеченості трудовими ресурсами.

Важливо відзначити, що індустріальні парки в світовій практиці використовуються як механізм залучення виробників до регіону або країни і є одним з головних інструментів у світовій боротьбі за інвестиційні ресурси. Відтак вибір громади залежатиме від її конкурентоздатності, активності місцевих лідерів, їх готовності змінити цільове призначення земельних ділянок, надати співфінансування для підведення комунікацій, здатності сформувати концепцію індустріального парку та зареєструвати у Міністерстві економічного розвитку, а також інституційної спроможності по супроводженню інвесторів.

Другою стадією програми в 2020-2021 рр. буде передбачено підключення комунікацій, огородження та впорядкування території індустріальних парків, дорожньої інфраструктури, надання податкових пільг в межах дискреційних повноважень місцевої влади (зміни до Закону України «Про індустріальні парки» щодо надання пільг з податку на прибуток, ПДВ та мита чекають на друге читання у Верховній раді). Наприклад, резиденти Індустріального парку «Коростень» отримали земельну ділянку в оренду за ставкою у розмірі 0.1% від нормативної грошової оцінки. Готовність місцевої влади до перемовин та гнучких рішень обумовлена тим, що в рамках реформи децентралізації об’єднані територіальні громади (а Житомирщина є лідером у цій царині, 80% області покрито ОТГ) отримують у свій бюджет 100% місцевих податків (плата за землю, єдиний податок) та 60% податку на доходи фізичних осіб.

Досягнення мети у створенні двох індустріальних парків на рік буде здійснено за рахунок співфінансування з 6 різних джерел: державний бюджет (в тому числі державний фонд регіонального розвитку), бюджет обласної громади; бюджет місцевої громади; кошти інвестора; інвестиційні програми Укрзалізниці, Житомиробленерго та Житомироблгазу; секторальна підтримка ЄС.

Одним з пріоритетних завдань Агенції регіонального розвитку Житомирської області є економічний розвиток регіону шляхом залучення внутрішніх та іноземних інвесторів та їх якісний супровід. Найуспішнішим кейсом по залученню внутрішнього інвестора є проект з побудови сонячної електростанції в Чуднівському районі Житомирської області потужністю 25 МВт компанією ДП «Нафтогаз-Енергосервіс», (орієнтовна вартість будівництва 30 млн. USD). Реалізація даного проекту відбувається за рахунок синергії у співпраці обласної ради, обласної державної адміністрації та Агенції – рішенням голови ОДА було проведено аукціон на передання права оренди земельної ділянки на 25 років, що було ключовим фактором для інвестора при виборі нашої пропозиції з поміж інших 450. Нова якість рішення полягала в гарантуванні прозорого отримання прав на земельну ділянку, формуванню якісного інвестиційного продукту та зрозумілих правил гри для всіх претендентів, хоча профільний закон дозволяв передати ділянку з цільовим призначенням землі енергетики без аукціону.

Після прийняття рішення про інвестування у Житомирську область Агенція надає послуги з комплексного супроводження інвестиційних проектів різного рівня складності (будівництво звіроферм та заводів з каменеобробки, розробка кар’єрів, будівництво сонячних та гідро- електростанцій, заводів з виробництва електрообладнання, меблів, цегли, створення підрозділів ІТ-компаній тощо). Крім цього Агенція є ініціатором та співвиконавцем програми розвитку дуальної освіти (форма навчання, яка передбачає освіту без відриву від виробництва з першого курсу, що дозволяє роботодавцям значно пришвидшити адаптацію співробітників та розширити базу пошуку спеціалістів), а відтак турбується про те, щоб ви отримали в нашому регіоні найголовнішу конкурентну перевагу будь-якого бізнесу – кваліфіковані кадри.

Артем Сачук, Агенція регіонального розвитку Житомирської області, м. Житомир, вул. Мала Бердичівська, 25, +380 97 016 71 85, info@zrda.org